Máme rádi házenou, která nám na Zahradním městě jen kvete a má zde hluboké kořeny.

Náš oddíl TJ Astra Praha byl založen 6. 11. 1971 panem Bohumilem Dlouhým. V současnosti máme okolo 150 aktivních členů od přípravky po dospělé. Chceme, aby každé dítě, které k nám zavítá, mohlo hrát až do doby, kdy bude chtít samo ukončit svoji sportovní kariéru a nemuselo měnit prostředí a známé tváře. Velmi podporujeme také výchovu nových trenérů a rozhodčích. Jsme sportovní klub, rádi vítězíme, ale důležitější je pro nás radost ze hry!

Náš areál má genius loci a jedinečnou atmosféru. Je to jedno z mála míst v Praze, kde naleznete kus přírody, a proto v letních měsících můžeme sportovat na čerstvém vzduchu, a to hned na třech hřištích a přilehlém prostorném okolí.

Házená je vášeň a kdo se jednou stane součástí týmu, odnese si nezapomenutelné zážitky a přátelství na celý život!

Trocha historie z pohledu Vladimíra Pleskače, který byl s házenou na Astře spojován téměř 30 let. S malými přestávkami, ve kterých se věnoval žákovským kategoriím, byl hlavním trenérem „A“ týmu žen a zároveň předsedou oddílu. Vláďovi patří velký dík za práci, kterou vykonal nejen pro Astru, ale pro celou pražskou házenou. Pomyslné žezlo předal v létě 2022 další generaci.

Vláďo, jak jsi se tehdy dostal k nám na Astru?

V roce 1993 mně oslovil trenér Brabec z Astry, abych přišel trénovat jeho tým žen, který vyhrál 2. Ligu a čekala jej premiéra v lize první. František Brabec je také významnou osobností v historii klubu a mimo trenérské aktivity byl i uznávaný ligový a mezinárodní rozhodčí.

Jaké byly tvoje začátky v našem klubu?

Podmínky nebyly ideální, ale na Astře byla vždy výborná mládež a mnoho obětavých lidí, kteří se podíleli na chodu klubu. Úspěchy dospělých byly pro nás píše nadstavbou.

Koho považuješ za výrazné osobnosti v historii házené Astry?

Především o mládež se starali výborní trenéři a funkcionáři Ramba, Brabec, Dlouhý, Drahokoupil, Stárek a další.

Další střípky z historie doplní naše oddílová legenda Lída Kopřivová .

Lído, jaké byly Tvé začátky na Astře?

Když jsem byla mladá holka, tak za trenéra Cajthamla hrály za Astru starší holky, kdy řada z nich byly reprezentantky a házenou uměly  bezvadně. Jedna z nich, Vrbová, často střílela z otočky a i ostatní předváděly výborné výkony (např. Čumplová, Heřmánková a další).

Koho považuješ za výrazné osobnosti házené na Astře?

Myslím, že velkou postavou házené na Astře byl trenér Dlouhý, který nás  naučil spoustu  házenkářských dovedností. Byl s námi i ve školním turnaji ,,O míč mistryň světa, který jsme, myslím v roce 1983/84 vyhrály v celonárodním finále. Další výbornou trenérkou byla Blanka Maříková, která vychovala výbornou generaci hráček.

Napadají tě nějaké mezníky, které byly pro klub zásadní během Tvého působení v oddíle?

Velkým  úspěchem je účast v nejvyšší  soutěži ročník 1994/95, i když  účast trvala jen jeden rok, tak řadě holek to dalo velké zkušenosti. Jako Astra jsme se též dvakrát zúčastnili ME veteránek v Brixenu  a v Praze, kde jsme dokonce byly ve finále do 43 let.